En dag om ALS
Genomgång av sjukdomen ALS och presentation av hjälpmedel inom kommunikation och förflyttning. Till arbetsterapeuter på distrikt och i kommunen som träffar patienten med ALS.
Kursinnehåll
En övergripande genomgång av sjukdomen ALS och de olika formerna som finns av motorneuronsjukdom. Vi presenterar olika hjälpmedel gällande kommunikation och förflyttning.
Efter kursen ska du
Känna dig tryggare i din roll som arbetsterapeut i arbetet kring personer med ALS.
Övriga upplysningar
Kursen hålls av arbetsterapeuter, logopeder och sjukgymnast från Neuromottagningen samt hjälpmedelskonsulenter från Centrum för hjälpmedel.
Fika ingår på eftermiddagen. Medtag egen frukostfika och lunch. Micro och kyl finns. Kaffe och te finns.
Anmälan
Avbokning
Om du får förhinder och inte kan delta vid ett utbildningstillfälle vill vi att du avbokar din plats så snart som möjligt via utbildningsportalen/länken för anmälan.
Blir du sjuk på kursdagen vill vi att du anmäler det till Centrum för hjälpmedels kundtjänst via telefon eller mail.
Kursavgift
Ingen avgift. En avgift på 500 kr tas ut om man anmäler sig utan att komma eller avanmäla sig.
